IMPLANTOLOGIJA
Šta je dentalni implant?
Dentalni implant je zamjena za korjen prirodnog zuba i ugrađuje se u viličnu kost. Najčešće se izrađuje od titanijuma i koristi se u stomatologiji za nošenje nadoknade jednog ili više zuba kako bi se zamjenili izgubljeni pojedini zubi ili grupe zuba.
Praktično svi dentalni implanti koji se danas koriste su oblika korjena prirodnog zuba i nazivaju se endoosealni implanti.
Oni su optimalno rešenje u terapeutskom, medicinskom ali i u estetskom smislu.
Implanti pacijentima vraćaju osjećaj prirodnih zuba, izgledaju prirodno i uklapaju se u preostali zubni niz.

ZAKAŽITE PRVI PREGLED
Od prve konsultacije do prvog hirurškog zahvata potrebno je samo par dana, i jos dva do tri mjeseca dok se implantat potpuno ne integriše u kosti. Ovaj period može biti i duži (6-9 mjeseci) u zavisnosti od stanja zubne kosti, jačine zagrižaja i sl. Ipak, treba naglasiti da se stalnim napretkom metoda i sistema potavljanja implantata, taj period neprestano skraćuje.
Ugradnja implanata počinje prvom konsultacijom sa pacijentom, analizom 3D rtg snimka, kao i sagledavanjem stanja kosti vilica i mekog tkiva. Za potpuno integrisanje implanta u kost potrebno je od četiri do šest mjeseci. Treba naglasiti da u određenim uslovima postoji mogućnost imedijatnog (neposredno nakon vađenja zuba) ugrađivanja implanata.
Nedovoljna količina kosti i njen kvalitet mogu biti kontraindikacija za postavljanje implantata. U takvim slučajevima pristupa se dodatnoj hirurškoj proceduri nadogradnje vještacke kosti (augmentacija).
Takođe i lose opšte zdravstveno stanje, kao i pacijenti kod kojih je nemoguće uspostaviti adekvatnu oralnu higijenu, mogu ugroziti uspješnost implantne rehabilitacije.
