PARODONTOLOGIJA
Spriječite ispadanje zuba na vrijeme.
U stomatološkoj klinici Kovačević najnovijim će se metodama parodontološke terapije stručno i iskusno osoblje na čelu sa profesorom parodontologije pobrinuti da se Vašem problemu pristupi na najadekvatniji način.
Parodontologija je grana stomatologije koja se bavi bolestima potpornih struktura zuba. Parodont je cjelina pojedinih tkiva koja podupiru zub, čine ga gingiva (zubno meso), parodontni ligament, cement zuba i alveolarna kost.
ZAKAŽITE PRVI PREGLED
PARODONTOPATIJA
Parodontoza, parodontitis, paradentoza (najčešći nazivi za opasnu bolest)
Parodontopatija je progresivno degenerativno oboljenje potpornog tkiva zuba koje za posljedicu ima klaćenje, pomjeranje i ispadanje zuba u terminalnoj (završnoj) fazi.
Danas je sve češće prisutna kod veoma mladih ljudi, a granica prvih simptoma spustila se sa kasnih tridesetih na rane dvadesete godine. Po najnovijim istraživanjima, gubitak zuba u čak 50% slučajeva izazvan je parodontopatijom, dok je za drugu polovinu odgovoran karijes kao uzročnik.
Parodontopatija se ne može izliječiti, već samo blagovremeno usporiti u određenoj fazi. Zato je prevencija najbitnija, a to podrazumjeva uklanjanje mekih i čvrstih zubnih naslaga, redovno pranje zuba, posjete stomatologu svakih 6 meseci, a na kraju ako je potrebno i hirurški tretirati.
Taloženjem minerala iz pljuvačke u plak se stvara zubni kamenac. Kamenac dvostruko utiče na razvoj parodontopatije: onemogućava čišćenje pljuvačkom, tako da bakterije iz plaka mogu nesmetano da razaraju periodoncijum (tkivo koje vezuje zub za alveolarnu kost) i vrši mehanički pritisak na desni, dovodeći do poremaćaja cirkulacije.
Konstantno prisutan neprijatan zadah crvene i otečene desni koje krvare čak i na blagi dodir četkicom pri pranju zuba (gingivitis), bolno žvakanje, osetljivost zuba na termičke, mehaničke i druge nadražaje, produženje kliničke krune zuba uslovljene povlačenjem desni, rasklaćenost.
Sami početak parodontopatije prije svega karkterišu crvene otečene desni koje krvare na neznatan dodir i to stanje se naziva gingivitis.
Ukoliko se gingivitis ne liječi, kamenac nastavlja svoju dvostruku ulogu u razaranju tkiva: postojanje fizičke barijere, ne dozvoljavajući kontakt parodontalnog prostora sa usnom dupljom, čime je onemogućeno samočišćenje pljuvačkom, pa bakterije zaštićeno mogu da luče svoje toksine i razaraju parodoncijum (vezivno tkivo koje vezuje zub u zubnoj čašici- alveoli) kamenac vrši mehanički pritisak na tkivo čime sprečava cirkulaciju. Ako nema ishrane tkiva, zbog prekida cirkulacije, dolazi do njegovog odumiranja, pa i u slučaju kada bakterije ne bi dodatno pogoršavale uništavanje tkiva, samo bi odumiralo zbog neishranjenosti. Razaranjem vezivnog tkiva oko korjena zuba ostaje prazan prostor - paradontalni džep. Vremenom se taj prostor produbljuje i napreduje ka vrhu korjena zuba. Kada dođe do potpunog razaranja tkiva, zub više nema šta da drži i vezuje u zubnoj čašici - alveoli i dolazi do rasklaćenja i ispadanja zuba. Cijeli proces se djeli u nekoliko kliničkih faza i terapija se određuje prema fazi, odnosno stepenu razaranja parodoncijuma.